
13.4. 2025
MŽP HOVORÍ ÁNO – MY HOVORÍME NIE!
Spaľovňa odpadu v Slovnafte postúpila ďalej v povoľovacom procese. Ministerstvo životného prostredia v procese EIA odsúhlasilo tento škodlivý a zbytočný projekt. Niektoré pripomienky len zobrali na vedomie a ďalšie odôvodnili zavádzajúcimi a nekompletnými štúdiami.
Slovnaft chce vo svojom areáli chce postaviť “Centrum energetického zhodnotenia odpadov”, najväčšie na Slovensku, kde plánuje spaľovať až 316 700 ton odpadov ročne, a to vrátane nebezpečných odpadov. Zdravie obyvateľov a obyvateliek Bratislavy a okolitých obcí je dlhodobo negatívne ovplyvňované rafinériou Slovnaft, výstavba spaľovne situáciu ešte zhorší.
👉PODPÍŠTE PETÍCIU – PREJAVTE SVOJ NESÚHLAS:
https://www.mojapeticia.sk/campaign/nie-spalovni-nebezpecneho-odpadu-v-slovnafte—chranme-nase-zdravie-a-zivotne-prostredie!/7d479ba5-bedc-4357-8749-3bbd1ab36327
STÁLE PLATÍ, ŽE SPAĽOVŇA JE:
🔥 ZBYTOČNÁ, pre Bratislavu a okolie máme dostatočné kapacity energetického zhodnocovania nerecyklovateľných odpadov, v regióne nie je a NEBUDE dostatok odpadov pre ďalšiu spaľovňu. Projekt počíta z dovozom z miest vzdialených viac ako 100 km – napríklad z Považskej Bystrice (cca 170 km), Levíc (cca 150 km), Trenčína a Partizánskeho (cca 130 km), čím neúmerne zvyšuje uhlíkovú stopu dovážaných odpadov. Nerešpektuje ani existujúcu spaľovňu OLO v Bratislave , ani ďalšie možnosti spaľovania vytriedeného komunálneho odpadu v existujúcich 3 cementárňach v zvozovom regióne.
Pri tomto projekte hrozí:
🔥 RIZIKO DOVOZU ODPADOV z iných krajín, najmä z Maďarska, pretože Slovnaft partí pod maďarský MOL Group
🔥 RIZIKO OHROZENIA ZDRAVIA OBYVATEĽSTVA v širšom okolí, najmä toxickými látkami vypúšťanými do ovzdušia, ktoré sú zdokumentované mnohými vedeckými štúdiami
🔥 RIZIKO POTLÁČANIA ČISTEJŠÍCH RIEŠENÍ – opätovného používania výrobkov a obalov, recyklácie, kompostovania a pokročilejších technológií úpravy odpadu či dotrieďovania.
🔥 ZHORŠENIE KLIMATICKEJ ZMENY, emisiami skleníkových plynov, pričom účinnosť výroby energie je nízka. Žiadny relevantný dokument nepovažuje výstavbu zariadení na energetické zhodnocovanie odpadov za pozitívny krok v riešení klimatickej krízy.
🔥 JEJ UMIESTNENIA priamo na Žitnom ostrove a JEJ BLÍZKOSTI K CHRÁNENÝM ÚZEMIAM tzv. Ramsarskej lokality Dunajské Luhy, ktoré je súčasťou siete Natura 2000
Ak sa odpad spáli, nezmizne a nezmizne ani potreba skládkovania. Vzniká nový, miestami nebezpečnejší odpad, škvara a toxický popolček, ktorý sa musí skládkovať, v horšom prípade využívať v cestnej infraštruktúre, čo je ešte problematickejšie.
SÚ LEPŠIE RIEŠENIA
V prvom rade musíme produkciu komunálnych odpadov znižovať, rozvíjať opätovné používanie výrobkov a zvyšovať mieru recyklácie. Stanovili sme si cieľ recyklovať najmenej 65 % komunálnych odpadov do roku 2035. Najlepšie regióny v Európe dosahujú úroveň vytriedenia odpadov pre recykláciu približne 90 % a chcú ju zvyšovať. Slovensko bolo v roku 2021 len na úrovni 48,9%.
Potrebujeme skutočné a efektívne riešenia, spaľovňa ním NIE JE ❌
Verejné prerokovanie sa bude konať už v stredu 16.4.2025 o 10:00, v Mezaníne Primaciálneho paláca (1. poschodie), Primaciálne námestie 1, BA (POZOR, MŽP to má na enviroportáli uvedené nesprávne!)
PRÍĎTE!
Zdieľajte prosím svojim známym – väčšina ľudí o tomto projekte vôbec nevie. Chráňme naše životné prostredie!
Viac si prečítajte v často kladených otázkach FAQ.
Tu je mapa existujúcich a plánovaných spaľovní.
Prečítajte si článok pani Medovičovej,odborníčky na odpadové hospodárstvo.
Hierarchia odpadového hospodárstva od Priatelia Zeme CEPA:
