Skip to main content

ZNEPOKOJENÉ U PREZIDENTKY

november 2023

Na stretnutí s pani prezidentkou Zuzanou Čaputovou a jej tímom sme diskutovali hlavne o blížiacej sa klimatickej konferencii COP28 v Dubaji.

Prečo je COP dôležitý aj pre nás?

Aj o tom sme sa dnes rozprávali s pani prezidentkou.

Len spoločné medzinárodné úsilie dokáže zabojovať s rapídne sa zhoršujúcou klimatickou zmenou – spoločné znamená, že všetci. Nielen ostatní, nielen tí druhí. Všetci. Aj my. Aj ty!

Je naozaj čas zastaviť financovanie fosílnych zdrojov a investovať peniaze do čistej energie a energetickej efektivity.

Klimatické opatrenia nie sú len uťahovanie si opaskov a obmedzenia. Klimatické opatrenia sú naše obnovené domy, energetická sebestačnosť, zdravšie prostredie, nové pracovné miesta, kvalitná nízkoemisná doprava, príjemnejšie mestá. Lepší život je možný!

Nejde o nič menej ako o budúcnosť nás všetkých. Každého. Bez ohľadu na to, koho ste volili, kde bývate, koľko máte rokov, kde pracujte, či máte radšej zimný alebo letný čas alebo či ste za alebo proti ananásu na pizzi.

Čas beží. Je veľmi nepravdepodobné, že neprekročíme hranicu globálneho oteplenia o 1,5 stupňa Celzia. To ale neznamená, že ju nedokážeme stlačiť naspäť. Nevdávajme to.

Sme veľmi rady, že naša hlava štátu sa dlhodobo a neúnavne venuje téme klimatickej zmeny. Nie je to samozrejmé na našej politickej scéne.

 

Na stretnutí sa zúčastnili aj kolegyne a kolegovia z Priatelia Zeme-CEPA, Klíma ťa potrebuje, WWF Slovakia a Klimatická koalícia.