Skip to main content
20.8.2023
TURNÉ POKRAČUJE
Batôžteky máme zbalené aj v roku 2023 a navštevujeme festivaly po celom Slovensku. A čo je skvelé, že tam vždy stretneme super ľudí, ktorí sú rovnako (ak nie viac) znepokojení ako my.

Ešte v apríli sme doniesli znepokojenie aj nádej do Starej Turej. Porozprávali sme sa o najnovšej správe IPCC, riešeniach, klimatickej úzkosti, aktívnej nádeji, aktivizme a o lepšej budúcnosti. Stihli sme toho veľa.

Nebolo nás veľa ale o to viac sme si to užili, máme radi aj komorné blízke rozhovory. Ďakujeme každému kto prišiel a kto sa zaujíma o to ako prispieť k zmene. Podporte spolu s nami toto krásne kultúrne miestečko @tu.kulturnecentrum . Sú tu aktívni, zanietení ľudia, ktorým záleží na svojom okolí a chcú robiť dobré veci, občas narazia na problémy, avšak nevzdávajú sa a my im veľmi fandíme! V boji s klimatickou krízou je potrebný každý jeden z nás. Sme v tom spolu.

Skvelá atmostféra bola aj na májovom Trnavskom rínku. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zastavili sa porozprávať a podpísať našu petíciu Za vlaky na jednotku. 
Začiatkom júna si Znepokojená matka Veron spravila výpravu do Moravského Lieskového do novovybudovaného eko centra ŽiTo @zito_v_sypke v rámci Víkendu otvorených parkov a záhrad. Len v skratke, úžasní ľudia, skvelá atmosféra, prenádherné (bezbariérove!) prostredie, parádne ihrisko a aktivity pre deti, pestovanie a vodozádržné opatrenia. Predtým tu bola zdevastovaná sýpka a smetisko…

Nebudeme písať litánie čo všetko tu majú a čo ešte plánujú, musíte sa ísť presvedčiť na vlastné oči, príďte sa pozrieť, čo všetko sa dá, keď sa chce a keď sa spojí komunita odhodlaných ľudí.

Krásny deň sme strávili na rozprávkovom festivale Lestival v Dolnej Krupej, ďakujeme všetkým fajn ľuďom, ktorí sa pri nás zastavili, bolo vás veľa a teší nás každé povzbudivé slovo.
Ako vidíte, malé festivaly už máme v malíčku, ale napríklad na Pohodu sme tento rok išli prvýkrát. Boli sme v stane “Opravári spoločnosti” a presnejšie v stánku Klimatickej koalície, ktorej sme hrdé členky. Milá Pohoda, ďakujeme za zážitky.
Naša Veron, Michaela a Martina mali diskusiu “Ako mať dieťa v klimatickej kríze?”  priamo v umeleckom diele Last Generation, ktoré vytvoril umelec András Cséfalvay. Jeho dielo zobrazuje obrovské hniezdo, v ktorom sú trojmetrové vajcia dinosaurov. Prináša silné myšlienky o vyhynutí, ale hlavne o nádeji na prežitie, ktorá existuje.
V našom stánku mohli ľudia hlasovať, či sa ľudstvu podarí zvládnuť klimatickú krízu, a napísať tipy, čo všetko nám v tom pomôže, je toho naozaj veľa.
Milá Pohoda, prajeme Ti, aby sa nám to spoločne to podarilo, nech máme pohodu ešte veľa rokov. Bude to ťažké. Počas horúcej soboty sme si zažili aj trochu tej dystópie, ktorá nám hrozí. Horúčava, vzácny tieň, prázdna cisterna s vodou… Namiesto odznačikov budeme nabudúce radšej rozdávať vejáre.

Začiatkom augusta sme strávili krásnu sobotu v Rimavskej Sobote na festivale FRAJ @festivalfraj. Ďakujeme, že sme mohli byť súčasťou, veľmi sme si užili miestnu atmosféru a energiu všetkých aktívnych ľudí, ktorí sa rozhodli budovať  komunitu a podporovať kultúru.

Z rozhovorov s ľuďmi nám vyšiel jeden jasný záver: všetkých znepokojuje klimatická kríza! Ľudia ju pociťujú na vlastnej koži a sú si vedomí, že situácia sa môže ešte rapídne zhoršovať. Presviedčať niekoho, že klimatická kríza sa deje práve teraz a jej dôsledky sú devastačné, už nemusíme. A to je super pokrok!

Aktuálny zádrhel je, že veľa ľudí je paralyzovaných obavami a nevedia čo ďalej robiť. Ale našťastie riešenia sú a my len na nich musíme začať spoločne pracovať. A ešte lepšia správa je, že tieto riešenia prinášajú lepší a spravodlivejší svet. O tomto sa musíme rozprávať a vzájomne inšpirovať.

Napríklad každý kto sa pri nás zastavil nadšene podpisoval našu petíciu Vlaky na jednotku. Konkrétne, praktické riešenia katastrofálnej situácie v doprave, ktoré by mnohým skvalitnili a zjednodušili život. Veľa ľudí bolo prekvapených, že aj takúto tému môžu riešiť klimatické aktivistky.

Buďte aj vy súčasťou zmien, ktoré nevyhnutne potrebujeme na zmiernenie klimatickej krízy.