Skip to main content

MATKY NA TURNÉ

By 30/06/202220 augusta, 2023ČO SME UROBILI
August 2022
Znepokojené matky už vyše 3 roky fungujú ako dobrovoľnícka skupina odhodlaných matiek, ktoré sa snažia upozorňovať na hrozbu klimatickej krízy a straty biodiverzity. Od politikov na lokálnej, štátnej aj európskej úrovni žiadame systémové riešenia pre lepšiu budúcnosť.
Aby sme to dokázali, potrebujeme, aby nás bolo viac.
 V letných mesiacoch vyrážame na turné po Slovensku s cieľom nájsť podobne zmýšľajúcich ľudí ako sme my, spájať sa, diskutovať, podporovať sa a spoločne vytvoriť ďalšie iniciatívy ľudí, ktoré budú posúvať dobré a systémové zmeny vpred.
Ako prvú zastávku sme si vybrali Žiar nad Hronom, a vôbec nie náhodou…
V tomto malom mestečku na strednom Slovensku totiž už teraz funguje skvelá komunita aktívnych matiek, ktoré sa nazývajú Ž i a r o v k y a vo svojom ekologickom komunitnom centre BÚDA už všeličo organizujú, swapujú, pomáhajú a aj štrajkujú za klímu!
Ďakujeme našim skvelým hostiteľkám Žiarovkám za úžasné privítanie v Búde, špeciálnemu hosťovi Jakubovi Filovi, že prišiel s nami rozprávať o svojich knihách a všeličom inom, a aj pánovi primátorovi Petrovi Antalovi, ktorý sa nezľakol aktívnych obyvateliek svojho mesta a odpovedal na naše otázky a podnety. Napríklad, že mesto potrebuje cyklotrasy, ktoré nie sú len namaľované na chodníku, a že treba chrániť každý strom, ktorý má padnúť za obeť parkovacím miestam. Našťastie sme sa zhodli.
Ako druhú zastávku sme si vybrali Liptovský Mikuláš.
V Galerijnej záhrade Liptovskej galérie Petra Michala Bohúňa sme piknikovali a diskutovali s rodičmi. Neskôr naša Mirka diskutovala o klimatickej úzkosti v kultúrnom centre Diera do sveta.
Ako tretiu zastávku sme si vybrali Žilinu – vlastne Žilina si vybrala nás!
V sobotu 11.6. sme strávili príjemné poobedie v Budatínskom parku na podujatí Piknik v meste.
“Moja mama, ktorá tuto stojí (Ahoj mami!), nedávno stála v zápche 1,5 hodiny a ešte v ten deň si kúpila elektrobicykel a povedala si, že už toto nechce nikdy zažiť… Pán primátor, dopravná situácia sa stále zhoršuje, ľudia to cítia ako veľký problém. Čo s tým plánujete robiť?”
Takto sa naša Sandra, ktorá pochádza zo Žiliny, pustila do primátora. Bola to naozaj dobrá diskusia. Ďakujeme.
Inak turné v Žiline bolo pre nás mimoriadne náročné. Je ťažké hovoriť o takých vážnych témach, ako je klimatická kríza, duševné zdravie a občianska angažovanosť na takomto príjemnom pikniku v krásnom prostredí…Najradšej by sme tam len ležali na tráve pod starým stromom a oddychovali.
Ale tak, ako organizátorky a naši spoludiskutujúci, sme presvedčené, že o týchto témach je nutné hovoriť.
Štvrtá zastávka bola rozprávková – v sobotu 25. júna sme boli súčasťou fantazijného LEStivalu v krásnom parku pri kaštieli v Dolnej Krupej pri Trnave.
Hovorili sme o klimatických rozprávkach a o tom, ako vyzerá lepší svet v našej fantázii a čo pre to robíme. Vymysleli sme tiež hru pre deti: “Ak máš fantáziu, lepší svet je možný”.
Z Dolnej Krupej sme sa presunuli do Trenčína, kde nás pozvali na podujatie Deň detí na Brezine. Diskutovali sme tu na tému “Ako si budovať nádej v čase klimatickej krízy a ako sa o tom rozprávať s deťmi”. Ľuďom, teda aj deťom, veľmi pomáha aktivita, aby predišli úzkosti a strachu z budúcnosti. Čo vieme vo svojom živote reálne spraviť, aby sme zmiernili klimatickú krízu? Ako to riešia Znepokojené matky?
V Trenčíne sme mali aj workshop s deťmi a dospelými: Moja planéta  – moja budúcnosť a vystavovali sme obrazy detských svetových ilustrátorov s názvom Matka Zem – naša druhá matka.
Našou šiestou zastávkou boli Košice, zúčastnili sme sa letného záhradného festivalu SúLadenie. Na festivale prednášala naša znepokojená psychologička Mirka Žilinská o rodičovskom aktivizme a viedla workshop o klimatickej úzkosti. Festival súladenie je jedinečné podujatie plné workshopov, umenia, hudby a aktivít pre deti.
Predposledná, siedma zastávka počas leta bola v Hlohovci, kde nás pozvali rodičia z rodinného centra Čas pre rodinu na swap oblečenia, ktorý pravidelne organizujú. V Hlohovci sme takisto rozprávali o rodičovskom aktivizme a našich osobných skúsenostiach s klimatickou úzkosťou, a o tom čo nám každej pomáha túto úzkosť zvrátiť. Priniesli sme aj našu výstavu detských ilustrácií, detské knižky o planéte a kríze na prečítanie a našu hru pre deti “Ak máš fantáziu, lepší svet je možný.”
Naša ôsma cesta smerovala do Považskej Bystrice, kam nás pozvalo kultúrno-komunitné centrum Cooltajner. V Považskej sme tiež vystavovali našu výstavu Matka Zem – naša druhá matka, premietali slovenský film režisérky Doroty Vlnovej, Po nás potopa a diskutovali na tému Angažované umenie a aktivizmus so špeciálnou hosťkou, kurátorkou a umeleckou kritičkou Lenkou Kukurovou, ktorá pôsobí v Lipsku.
Chcete, aby sme prišli aj za Vami? Ozvite sa nám! Máme túlavé topánky 🙂