Skip to main content

CHRÁŇME STROMY!

jún 2024

V parlamente schválili Zákon o ochrane prírody a krajiny, a ako to už s touto koalíciou chodí, navrhované zmeny prírodu vážne ohrozujú. Pred hlasovaním sme odkazmi na stromoch upozornili na to, aké sú pre nás dôležité.

V OHROZENÍ SÚ AJ STROMY V MESTÁCH A CHRÁNENÝCH ÚZEMIACH
Takéto kroky pomáhajú drevospracovateľskému priemyslu a developerom, ale vzhľadom na klimatickú krízu si ich nemôžeme dovoliť.  Stromy v mestách sú dôležité pre náš každodenný život, prinášajú nielen tieň, ale aj ochladzujú prostredie, vyrábajú kyslík, zadržiavajú vodu, podporujú rôznorodosť života v meste a majú blahodárny účinok na naše fyzické aj psychické zdravie. Najmä v realite klimatickej krízy a čoraz väčších horúčav si uvedomujeme, aké je kľúčové, aby boli naše mestá zelenšie. Ide o naše prežitie. Sme v ohrození.
Do výsadby stromov mnohé mestá a obce investujú veľa námahy a prostriedkov, a preto sa aj Únia miest Slovenska a Združenie miest a obcí Slovenska zásadne postavili proti tejto zmene.

Tento zákon už odmietla podpísať aj prezidentka, pretože ide proti ústave (je tam právo na priaznivé životné prostredie) a úplne zbytočne sa ho snažia schváliť zrýchlene. Návrh prichádza z dielne Ministerstva životného prostredia a argumenty na jeho prijatie sú smiešne. Vraj v preriedených porastoch bude lepšie vidieť medvede…

Horúčavy, sucho, záplavy. Na dôsledky klimatickej potrebujeme našu krajinu pripraviť, budovať vodozádržné opatrenia, znižovať emisie, spraviť našu prírodu a sídla odolnejšie. Zeleň v tom hrá podstatnú úlohu, ale bohužiaľ to potrebujeme pripomínať našim zákonodarcom. Pre niekoho je totiž naša krajina len zdrojom – zdrojom dreva a zisku.

Máme Slovensko rady a chceme ho zanechať našim deťom také, aby sa tu dalo žiť. Aby sa nemuseli báť o prežitie.