Skip to main content

OBCHODNÁ DOHODA ZA CENU BUDÚCNOSTI?

By 19/02/202120 augusta, 2023ČO SME UROBILI

Február 2021

Amazonský prales je vypaľovaný. Sme doma, každý vo svojom malom pralese, ale vidíme to. Aj Európski lídri to vidia, napriek tomu chcú rokovať o obchodnej dohode s krajinami spolku Mercosur (Argentína, Brazília, Paraguaj a Uruguaj).

Brazílsky prezident Bolsonaro čelí obvineniam z genocídy a zo zámerného ničenia životného prostredia. Počas jeho vlády sa raketovo zrýchlilo vykorisťovanie prírodných zdrojov a násile voči domorodým obyvateľom. Len v roku 2020 bolo zničených 2,7 millióna akrov Amazonského pralesa.

S takýmito politikmi sa obchodné dohody nepodpisujú! Našou vôľou obchodovať by sme im dali súhlas s tým, ako sa správajú k dažďovým pralesom a ako sa správajú k domorodcom. Tieto zločiny musíme naopak zastaviť!

Nechceme dovážať mäso a sóju, ktoré sú chované a vypestované z popola najvzácnejšieho pralesa na Zemi. Dovážané potraviny navyše sprevádzajú časté škandály a obavy o bezpečnosť. Brazílske regulácie týkajúce sa využívania antibiotík, hormónov a GMO sú omnoho tolerantnejšie než v EÚ a kontroly zlyhávajú.

Amazonský dažďový prales má vzácnu biodiverzitu a produkuje 6% kyslíka na svete. Pohlcuje až štvrtinu CO2, z toho čo pohltia lesy a pôda. Už 17% pralesa je zničených. Z klimatického hľadiska sa blíži bod zlomu, kedy už prales nebude zadržiavať toľko vlhkosti a zrážok a stane sa z neho savana. Ten bod zlomu možno už nastal.

Musíme sa pokúsiť ich zastaviť, pretože inak náš boj s klimatickou zmenou prehráme. Toto je otázka aj našej budúcnosti.

Obchodná dohoda doteraz nie je schválená.