Skip to main content

NESPAĽUJME MIER

By 26/03/202220 augusta, 2023ČO SME UROBILI

Marec 2022

Naša susedná krajina sa zmieta v boji proti Putinovej agresii. Stratené životy, zúfalí utečenci, odvážni vlastenci. Do ich osudov sa vžívame a snažíme sa zo všetkých síl pomôcť.

Uctime si pamiatku obetí tejto vojny a pomôžme ju zastaviť!

Ako? Je tu jedna vec , ku ktorej musíme pristúpiť čo najskôr – zastaviť našu závislosť na fosílnych palivách, ktoré financujú túto vojnu. Slovensko dováža 85 % plynu a 100 % ropy z Ruskej federácie.

Nastal čas spraviť to, na čo upozorňujú klimatickí vedci a aktivisti už desaťročia. Táto potreba je akútnejšia dnes ako kedykoľvek predtým. Už to nie je len o zmenách v ekosystéme, hroziacich katastrofách a ľuďoch v ďalekých krajinách. Naša závislosť od fosílnych palív sponzoruje zabíjanie ľudí v susednej krajine a priamo ohrozuje našu bezpečnosť v Európe. Súvisiaci rast cien energií už ovplyvňuje a bude ešte viac ovplyvňovať každého z nás a je hrozbou pre sociálne najslabších.

Zastavenie dodávok ropy a plynu z Ruska musíme uskutočniť čo najskôr, ale len výmena dodávateľa nie je dostatočné a dlhodobé riešenie. Jediná skutočná cesta k energetickej a geopolitickej bezpečnosti, je byť v čo najväčšej miere sebestačný a budovať obnoviteľné zdroje energie.

Riešenia máme, núkajú sa nám už roky:
Obnovou budov vieme ušetriť energiu a prejsť na kúrenie a elektrinu bez fosílnych palív.  Slnečné kolektory, geotermálna energia, tepelné čerpadlá sú najlepšou dlhodobou investíciou aj kvôli rozmáhajúcej sa energetickej chudobe.

Podporou verejnej hromadnej dopravy, cyklodopravy a pešej dostupnosti sa vieme ako krajín a oslobodiť od dovozu ropy a palív, a zároveň vieme mať zdravšie mestá a čistejší vzduch.

Možnosti, ako sa oslobodiť od fosílnych palív máme v priemysle, poľnohospodárstve, lesníctve aj vo všetkých ostatných odvetviach, potrebujeme plán, odborné kapacity a hlavne politickú a občiansku vôľu konať.

Všetky tieto riešenia nám pomáhajú čeliť klimatickej hrozbe a čo je teraz najdôležitejšie – nemajú na sebe krv našich susedov.

My, občania tejto krajiny, žiadame našich volených zástupcov v európskych, štátnych a aj komunálnych inštitúciách, aby vypočuli našu žiadosť a presadili zastavenie dovozu fosílnych palív z Ruska, a riešenia, ktoré nasmerujú našu krajinu k bezpečneja spravodlivej budúcnosti.

 

Bratislava 23. marca. Na námestí SNP v Bratislave dnes prebehlo zhromaždenie na uctenie si obetí vojny na Ukrajine spojené s požiadavkou na okamžité zastavenie dodávok plynu a ropy z Ruskej federácie. Nad transparentom s nápisom “Nespaľujme mier. Fosílne palivá financujú vojnu.” Odzneli príhovory aktivistov za ochranu klímy a mieru ale aj vedkyne Ľubice Lacinovej. Zhromaždenie organizovali Znepokojené matky a iniciatíva MIER UKRAJINE: ZA NAŠU A VAŠU SLOBODU.

 

“Za naše teplé radiátory a komfort dnes nesú príliš veľkú cenu obyvatelia Ukrajiny svojimi životmi. Cenu, ktorú platíme za agresiu Ruska na Ukrajine už teraz znášajú všetky krajiny Európy a bude narastať, kým sa vojna neukončí. Odklon od fosílnych palív nielen z Ruska ale postupne z akejkoľvek krajiny nám jednoznačne prinesie pozitíva. Nielen vo vyššej energetickej bezpečnosti ale aj ochranou pred zhoršujúcou sa zmenou klímy. Riešenia máme, sme dosť silní, aby sme to zvládli, teraz musíme udržať jednotu a jednoznačne sa postaviť za Ukrajinu aj takýmto spôsobom,” povedala Nora Krajniaková za Znepokojené matky.

Na zhromaždení vystúpil aj Juraj Melichár z Priateľov Zeme – CEPA s príhovorom o slovenskej závislosti na ruských palivách a riešeniach, ktoré u nás máme: “Len v roku 2021 odišlo zo Slovenska za nákup zemného plynu viac ako 2,5 miliardy eur do zahraničia. Približne 2,2 miliardy eur sme zaplatili za dovoz ropy z Ruska v roku 2021. Keby sme mali úspornejšie budovy a citlivo využívali miestne obnoviteľné zdroje energie, tak by sme nepodporovali ruských oligarchov a vojnu.”
Jakub Hrbáň z iniciatívy Klíma ťa potrebuje uviedol: “Napriek slovám odsúdenia a podpory z úst západných lídrov, dnes Ukrajina za svoju slobodu bojuje sama. Bojuje za svoju budúcnosť bez strachu, tyranie a v mieri. Prišiel čas, aby sme sa k tomuto boju pridali. Nielen silnými slovami, nielen pomocou na hraniciach. Ale aby sme spoločne vstúpili na front, na ktorom niektorí z nás zvádzajú boj už roky.”
V stredu sme spoločne s Mier Ukrajine osobne odovzdali premiérovi Eduardovi Hegerovi list, v ktorom ho spolu s viacerými osobnosťami žiadali, aby na zasadnutí Európskej rady 24. a 25. marca zaujal silné stanovisko a podporil túto požiadavku.
“Sme sklamaní z vágnych záverov Európskej rady. Razantné a konkrétne sankcie ako napríklad odpojenie všetkých ruských bánk zo systému Swift predstavili len Česko, Poľsko, Slovinsko. Mrzí nás, že Slovensko ako blízky sused Ukrajiny v rámci tejto trojice lídrov v podpore Ukrajine nefiguruje. Preto sa pridávame k výzve prezidenta Ukrajiny Vladimíra Zelenského občanom slobodných krajín – vyjdime do ulíc! Stretneme sa najbližšie v nedeľu o 17.00 na Hlavnom námestí v Bratislave,” hovorí⁩ Marián Kulich z iniciatívy MIER UKRAJINE.
Ďakujeme všetkým rečníčkam a rečníkom, aj za krásnu hudbu Tante Elze, Sergejovi Skripnikovi a Santa Taka, Tomášovi Halázsovi za krásne fotky, Alexandre Just za grafiku, a všetkým, čo sa podieľali na príprave.