Znepokojené matky a iniciatíva MIER UKRAJINE: ZA NAŠU A VAŠU SLOBODU dnes odovzdali premiérovi Eduardovi Hegerovi otvorený list Nespaľujme mier, v ktorom ho vyzývajú, aby na nadchádzajúcom samite Európskej rady 24. a 25. marca podporil zrušenie slovenskej závislosti od fosílnych zdrojov.
Zároveň sa v piatok v Bratislave uskutoční zhromaždenie na podporu Ukrajiny a zastavenie financovania vojny cez našu závislosť od fosílnych zdrojov. Znepokojené matky a Iniciatíva MIER UKRAJINE: ZA NAŠU A VAŠU SLOBODU v piatok o 17:00 h na námestí SNP zároveň organizujú podujatie, kde vyzvú na zastavenie dodávok ruských fosilných palív.
Premiéra preto vyzývajú, aby podporil zastavenie dodávok ropy a plynu z Ruska okamžite, ale zároveň pripomínajú, že len výmena dodávateľa nie je dostatočné a dlhodobé riešenie. Cesta je odklon od fosílnych palív, zrýchlená podpora znižovania energetickej potreby v domácnostiach aj priemysle, rozvoj udržateľných obnoviteľných zdrojov energie či podpora verejnej a bezmotorovej dopravy. Všetky opatrenia však musia byť nastavené aj s ohľadom na sociálne zraniteľné skupiny obyvateľstva, aby sme minimalizovali dopady zvyšujúcich sa cien energií.
“Ocitli sme sa v situácii, keď si až bolestivo uvedomujeme, že cenou za naše teplé radiátory a plnú nádrž je utrpenie ľudí na Ukrajine. Je nesmierne tragické, že opatrenia, ktoré presadzujeme už dlhšie, by mohli dnes zachraňovať životy. Znižovanie energetickej závislosti a znižovanie spotreby pomáha nielen ochrane klímy a našim peňaženkám, ale teraz dokáže aj prestať financovať agresora,” povedala Ivana Nemethová za Znepokojené matky.
Organizátori v liste upozorňujú, že Slovenská závislosť na ruských palivách je jedna z najvyšších v Európskej únii. Až 85 % plynu pochádza z Ruska a 100 % ropy. V roku 2021 Slovensko zaplatilo za dovoz ruských fosílnych palív takmer 7 miliárd eur.
“Okamžité zastavenie odoberania ropy a plynu z Ruska je jedna z našich kľúčových požiadaviek. Takýto krok by znamenal silnú ranu pre financovanie vojny putinovským režimom a nádej pre Ukrajincov na jej skorší koniec,” povedal Marián Kulich, jeden z členov Iniciatívy MIER UKRAJINE: ZA NAŠU A VAŠU SLOBODU.
V piatok 25. marca o 17:00 sa uskutoční na Nám. SNP v Bratislave zhromaždenie na uctenie si obetí vojny na Ukrajine a s výzvou na zastavenie ruských dodávok fosílnych zdrojov.
Podujatie je pokračovaním série protestov, ktoré organizuje iniciatíva Mier Ukrajine, v tomto prípade v spolupráci s rodičovským klimatickým hnutím Znepokojené matky. Zároveň je súčasťou globálneho klimatického štrajku, ktorého hlavným posolstvom je “Ľudstvo, nie zisk”, alebo #PeopleNotProfit. Požiadavka uprednostňovať namiesto zisku ľudí a prírodu, ktorej sme súčasťou, je aktuálnejšia práve teraz, v čase konfliktu, ktorý je financovaný zo ziskov z fosílnych palív. Uvedomenie si našich hodnôt je dôležité pri rozhodovaní sa, aká bude naša reakcia. Mier, solidarita a spravodlivosť sú neoceniteľné. Organizátori vyzývajú ľudí, aby priniesli žlté a modré kvety v kvetináčoch, ktoré symbolizujú pietu obetiam ruskej agresie. Svojou účasťou dajú ľudia jasne najavo, že je neprípustné dovážať fosílne palivá od agresora, ktorý ničí susednú krajinu.
Otvorený list Znepokojených matiek a iniciatívy Mier Ukrajine
23. marca 2022, Bratislava
Vážený pán predseda vlády SR Eduard Heger,
Vojna na Ukrajine zasiahla milióny ľudí a aj našej krajine ukázala viaceré slabiny, ktoré sme dlhodobo podceňovali. Jednou z nich je naša silná závislosť na ruských palivách. Aj keď na riziká energetickej závislosti od fosílnych zdrojov upozorňovali viaceré organizácie roky, nikomu z nás asi nenapadlo, že jej bezpečnostný rozmer pocítime tak skoro a tragicky.
Ocitli sme sa v situácii, keď si až bolestivo uvedomujeme, že cenou za naše teplé radiátory a plnú nádrž je utrpenie ľudí na Ukrajine.
Slovenská závislosť od ruskej ropy a plynu je extrémna. V roku 2021 Slovensko zaplatilo za dovoz ruských fosílnych palív takmer 7 miliárd eur1. Dlhé roky ignorujeme možnosti, ako znížiť našu energetickú spotrebu a prehliadame lokálne udržateľné zdroje energie. Nie je to problém len pre priemysel a chod štátu, nad slovenskými domácnosťami už dlhšie visí hrozba zdražovania energií, ktorá sa súčasným vývojom len vyostrila a môže radikálne zasiahnuť rozpočty veľkej skupiny domácností.
Nasledujúce dni sa zúčastníte zasadnutia Európskej rady, kde budete diskutovať aj o energetickej závislosti na Rusku. Napriek nepriaznivej situácii vnímame viacero svetlých bodov, ktoré ukazujú, že európska rodina nerezignovala na ľudskosť, súdržnosť a solidaritu. Vlna pomoci Ukrajinkám a Ukrajincom má veľa podôb a zastavenie financovania agresie voči ich krajine je jedna z kľúčových. Vieme, že táto úloha nie je ľahká. Európske krajiny však ukazujú, že kde je vôľa, je aj cesta. V čase, kedy ukrajinský národ nasadzuje svoje životy za ochranu všetkých nás, veríme, že máme odvahu vydať sa aj po hrboľatejšej ceste, aby sme zastavili náš podiel na financovaní smrti.
Zastavenie dodávok ropy a plynu z Ruska musíme uskutočniť okamžite, ale len výmena dodávateľa nie je dostatočné a dlhodobé riešenie. Jediná skutočná cesta je odklon od fosílnych palív, zrýchlená podpora znižovania energetickej potreby v domácnostiach aj priemysle, rozvoj udržateľných obnoviteľných zdrojov energie či podpora verejnej a bezmotorovej dopravy. Všetky opatrenia však musia byť nastavené aj s ohľadom na sociálne zraniteľné skupiny obyvateľstva, aby sme minimalizovali dopady zvyšujúcich sa cien energií. Zároveň nám pomôžu predísť zhoršujúcej sa klimatickej kríze, na riešenie ktorej nám vedci dávajú už len niekoľko rokov.
Vážený pán predseda vlády, jednota a súdržnosť, ktorú ukazujú politickí predstavitelia na Slovensku ale aj v celej Európskej únii, nasadenie organizácií a dobrovoľníkov, obdivuhodná vlna pomoci jednotlivcov nám ukazujú, že dokážeme žiť v lepšej spoločnosti. Tá sa však ťažko buduje, keď za našimi hranicami každý deň umierajú deti rukou agresora, ktorému platíme za naše pohodlie. Žiadame vás, aby ste na Európskej rade podporili zrušenie našej závislosti od fosílnych zdrojov, aby ste odstránili ich podporu na Slovensku, odvážnejšie naštartovali podporu lokálnych obnoviteľných zdrojov a vypracovali balík opatrení na ochranu nízkopríjmových domácností.
Rovnako si Vám dovoľujeme pripomenúť aj ďalšie požiadavky iniciatívy Mier Ukrajine, medzi ktorými sú okrem okamžitého zastavenia odoberania ropy a plynu z Ruska aj jeho kompletné odpojenie od systému SWIFT, zabezpečenie humanitárnych koridorov pre civilistov terorizovaných ruskou armádou a pomoc Ukrajine brániť svoju krajinu všetkými dostupnými prostriedkami.
Na podporu týchto požiadaviek organizujeme v piatok 25. marca o 17.00 na Námestí SNP v Bratislave zhromaždenie.
Sme viac ako znepokojení a chceme mier Ukrajine!
Podpísaní:
Znepokojené matky
Lucia Szabová
Dorota Osvaldová
Barbora Gabrižová
Ivana Nemethová
Nora Krajniaková
Žaneta Halászová
Jana Vašíčková
Katarína Lauková Zajíčková
Lenka Mrvová
Miroslava Žilinská
Martina Rundes
Katarína Juríková
Mária Cagáňová
Sandra Štasselová
Radana Hvorecká
Nina Géci Feriancová
Júlia Choleva
Zuzana Líšková
Zuzana Schmuckerová
Andrea Zaujecová
Alexandra Just
Mier Ukrajine
Ľudmila Verbická
Marek Kapusta
Marián Kulich
Viera Dubačová
Lucia Štasselová
Rastislav Kalnovič
Lucia Kuzminová Rosáková
Andrej Čierny
Ladislav Resek
Lukáš Glesk
Juliána Horváthová
Tomáš Hajdušek
Sergej Danilov
Ďalší signatári
Grigorij Meseznikov, analytik, prezident Inštitútu pre verejné otázky
Peter Zajac, jazykovedec, literát
Zuzana Homolová Baloghová, speváčka, členka SOS
Ivana Šáteková, vizuálna umelkyňa
RNDr. Silvia Szabóová, ochranárka
Zuzana Kierulfová, členka Slovenského ochranárskeho snemu
prof. RNDr. Mikuláš Huba, PhD., environmentálny geograf, zakladajúci člen Slovenského ochranárskeho snemu
Ing. arch. Ľudmila Priehodová, členka Slovenského ochranárskeho snemu
Ľubica Trubíniová, ochranárka
Marcel Zajac, Centrum pre filantropiu
Ing. Ján Topercer, CSc., samostatný vedecký pracovník – ekológ
Kvet Nguyen, vizuálna umelkyňa
Daniela Krajčová, akademická maliarka
Michal Hvorecký, spisovateľ
Hana Fábry, fotografka
Karol Fröhlich, inžinier, člen Slovenského ochranárskeho snemu
Jakub Hrbáň, aktivista, Klima ťa potrebuje
Dana Mareková, environmentálna právnička
Erik Baláž, ekológ, dokumentarista
Silvester Lavrík, literát
Katarína Šimončičová, ochranárka
Jana Paulíková, aktivistka
Marcel Uhrin, PhD., ekológ, vysokoškolský pedagóg
Tomáš Kriššák, odborník na hybridné hrozby a propagandu
Monika Kubinská, akademická maliarka
Bohuš Kubinský, sochár, vysokoškolský pedagóg
Juraj Melichár, ochranár