Skip to main content

UHLIE PATRÍ POD ZEM

By 28/01/202320 augusta, 2023ČO SME UROBILI
Január 2023
TOTO NIE JE ZAČIATOK ANI KONIEC…
Fosílne spoločnosti už desaťročia (cca od 70-tych rokov) vedia, že spaľovanie uhlia, ropy a plynu mení klímu a ohrozuje náš život na Zemi. Naďalej však tlačia na otváranie novej ťažby. Platia si tisíce lobistov, reklamné kampane, šírenie hoaxov a všemožnými inými spôsobmi sa snažia oddialiť to, čo je nevyhnutné – spravodlivú transformáciu, prechod na obnoviteľné zdroje energie a zmenu priorít našej ekonomiky, ktorá musí byť založená na solidarite, udržateľnosti a dodržiavaní ľudských práv.

V posledných týždňoch sa malá nemecká dedina Lützerath stala stelesnením boja o ochranu klímy. Ťažobná spoločnosť RWE po dohode s vládou plánuje na tomto mieste vyťažiť 280 miliónov ton uhlia. 

Symbolicky do roku 2030, kedy sme mali znížiť globálne emisie na polovicu. To stanovili vedci a vedecká komunita, ako „last minute“ termín.  ALE NAČO! Čo tam po dohodách a klimatickej kríze. Čo tam po ľuďoch, ktorí už teraz prichádzajú o svoje životy. Zisk fosílnych spoločností je nedotknuteľný…

Pár faktov:

  • Ťažbou tohto uhlia padá celá Parížska dohoda, pretože jeho spálenie znamená prekročenie limitu 1,5 °C
  • Takto sa prechod na obnoviteľné zdroje nerobí
  • Zase raz dostávame informáciu, že ryžovanie má väčšiu hodnotu, ako ľudský život

Fakt obetujete budúcnosť aj našich detí kvôli ziskom?

Neostáva nám iné, ako odcitovať to, čo opakujeme od 90-tych rokov:

„Až keď sa vyrúbe posledný strom, otrávi posledná rieka, uloví posledná ryba, až vtedy pochopíme, že peniaze sa nedajú jesť.“

Túto malú nemeckú dedinku obsadili aktivisti a aktivistky, ale Lützerath bol nakoniec vysťahovaný. Nestalo sa to však bez odporu, na mieste protestovalo 35 000 ľudí a niektorí ľudia boli násilne odstránení políciou. Traverzy boli odrezané, hoci bolo jasné, že sa v nich nachádzajú ľudia. Závesný domček na strome bol zrezaný, hoci pod ním boli ľudia. Polícia budila ľudí stroboskopmi. Vysťahovanie nebolo bezpečné, transparentné ani pokojné. Polícia pri tom dostala ľudí do život ohrozujúcich situácií, bola si vedomá, že mnohé jej kroky neboli opodstatnené, pretože akonáhle si uvedomili, že sú filmovaní, väčšinou ustúpili.
MY NEUSTÚPIME
Zisky veľkej korporácie sú v očiach politikov nadradené ľudským životom. V našich očiach nie. Aktivisti sa pokojne a odhodlane postavili polícii a vystavili sa systémovému násiliu, pretože za žiadnych okolností nechcú akceptovať, aby sa po toľkom utrpení v dôsledku klimatických katastrof ešte spaľovalo uhlie.
Ukázali, že sú čoraz odhodlanejší a odhodlanejší. A my sme s nimi. Zostaneme silní a budeme bojovať za ľudí, ktorí sú už teraz zasiahnutí klimatickou krízou a za práva našich detí na bezpečnú budúcnosť a lepší svet.
Lützerah musí zostať! #Luetzibleibt