Skip to main content

DETI PÍŠU JEŽIŠKOVI – DO PARLAMENTU

By 01/12/202020 augusta, 2023ČO SME UROBILI

December 2020

PARLAMENT BUDE ROKOVAŤ O KLÍME 

 

“Deti majú viac rozumu ako dospelí!” 

 

Toto boli slová poslancov, keď poďakovali za kresby našich detí, ktoré držali v rukách. 120 000 podpisov + detská nádej. Bolo cítiť, že toto niečo znamená. Pretože politici sú ovplyvňovaní, čo si budeme navrávať, rôzne organizácie, biznis, zamestnanci, každý žiada svoje. Každy si vypočíta, čo sa mu oplatí.

 

 Deti chcú nádej na štastný život. Chcú lesy, a zvieratká a sneh. A chcú bicyklovať, stavať snehuliakov, dýchať čistý vzduch. To im ideme dať. A aj sebe. Ono sa všetko dá spraviť racionálne tak, že budeme mať aj dobrú ekonomiku a spravodlivú spoločnosť. Nikdy nie je neskoro prestať veci zhoršovať. A zaleží len nás, na našej vôli a vôli politikov.

Takže výhovorky o snahách udržať konkurencie-schopnosť priemyslu, o legislatívnych rámcoch a právnych precedensoch neobstoja. Na to klíma kašle, termodynamiku nezaujíma nejaký precedens. Lebo toto je bezprecedentná situácia. 

Spolu s 200 detskými kresbami sme poslancom odovzdali aj list od nás, matiek. Prečítajte si:

 

“Vážená pani poslankyňa

Vážený pán poslanec

V histórii slovenských petícií nebola väčšia a rýchlejšie vyzbieraná petícia, ako petícia “Klíma ťa potrebuje”. Vyše 120 000 podpisov sa podarilo iniciátorom petície zozbierať za menej ako mesiac. Neprekvapuje nás to. Ľudia na Slovensku vnímajú hrozbu klimatickej krízy a rovnako ako my sú znepokojení pomalými krokmi, ktoré celosvetovo robíme, aby sme odvrátili jej najväčšie hrozby. Aj my sme len obyčajné ženy, ktoré sa chcú čo najlepšie starať o svoje deti. A to znamená neskrývať sa pred tým, čo ich čaká v budúcnosti, ak nebudeme všetci spoločne konať.

Možno si hovoríte, že máme teraz iné problémy. Musíme riešiť následky pandémie, ktorá ochromuje celý svet. Dobrou správou je, že dokážeme robiť viac vecí naraz a čakať nemusíme. Zlou správou je, že už ani nemáme na výber, ak chceme našim deťom zabezpečiť menej hrozivú budúcnosť.

Klimatická kríza zasahuje do každej oblasti nášho života. Nie je to len environmentálna téma. Je to proces, ktorý bude počas svojho narastania ovplyvňovať stav prostredia, v ktorom žijeme, zhoršovať sociálne oblasti, výrazne zasiahne ekonomiku a prinesie celosvetové zmeny a nestabilitu, ako napríklad konflikty a migráciu.

Práve dnes máme ešte šancu to zmeniť. Práve naše členstvo v Európskej únii nám pomáha čeliť klimatickej kríze spoločnými silami a práve teraz sa rozhoduje či máme odvahu sa postaviť problémom alebo sa budeme tváriť, že neexistujú a história nás odsúdi, ako tých, ktorí zlyhali, keď sa ešte dalo niečo robiť.

A dá sa to. Budete rokovať o petícii, ktorá žiada podporu vyšších cieľov redukcie emisií CO2. Podľa vedeckých výpočtov potrebujeme znížiť emisie o 65 % oproti roku 1990, aby sme dokázali dosiahnuť uhlíkovú neutralitu včas. Slovensko už znížilo svoje emisie o viac ako 40 %. Plánované uzavretie uhoľných elektrární nám zabezpečí zníženie o ďalších cca 6 % emisií. Máme množstvo riešení, od úspor energie po využívanie domácich zdrojov energie až po množstvo opatrení v poľnohospodárstve, lesníctve, či správnym nastavením manažmentu odpadov a vody. Sú to reformy, ktoré zlepšia kvalitu ľudí na Slovensku. Tohto cieľu sa rozhodne nemusíme báť. Rovnako potrebujeme zabezpečiť ďalšie požiadavky petície. Správnym nastavením širokého spektra politík a stratégií vieme urobiť veľa. Nielen pre lepší stav planéty. Pre lepší stav nášho zdravia, záchranu prírodných zdrojov, od ktorých sme zavislí, zlepšenie sociálnej nerovnosti či naozaj udržateľný rozvoj našich regiónov.

Deti Vám nakreslili obrázky, čo by si priali pod stromček. Priania detí sú jednoduché, chcú mať bezpečnú budúcnosť, zdravé životné prostredie a šťastný život. Ešte nerozumejú úplne všetkým súvislostiam, ale spoliehajú sa na nás dospelých, že preberieme zodpovednosť a budeme riešiť všetky krízy.

 

Žiadame vás, aby ste podporili požiadavky petície a využili šancu, ktorú ako naši zákonodarci máte. Pre našu pokojnejšiu starobu, pre kvalitný život našich detí. Dnes už nemáme čas nekonať.

 

Znepokojené Matky”