Skip to main content

KOŠICKÉ ZNEPOKOJENÉ MATKY

september 2023

Máme výbornú správu – možno nie až takú dobrú pre všetkých košických politikov a političky:

Znepokojené matky sú aj v Košiciach 

A budú vám kukať na prsty a žiadať poriadne riešenia.

Tento týždeň sme strávili 3 dni s týmito úžasnými inšpiratívnymi ženami, veľa sme diskutovali, chodili a jazdili po meste, spoznávali výzvy a problémy, ktorým v metropole východu čelia, ale aj pozitívne zmeny, ktoré sa im darí dosiahnuť. Napríklad: Poď na dvor  alebo  Čas spomaliť 

Ak si znepokojená a bývaš v Košiciach, napíš nám! Potrebujeme Ťa!

Prvá akcia v Košiciach bola fantastická! Hneď 1.10., deň po voľbách:
Dnes ráno sme ukázali nadchádzajúcej vláde ako chceme, aby vyzerali naše ulice. Bezpečné a priateľské ulice miest nemusia byť utópiou!
 Využili sme uzavretie ulíc v centre Košíc v súvislosti s Medzinárodným maratónom mieru, užili sme si piknik na nevyužívanom ostrovčeku uprostred križovatky a jednu z ulíc v centre mesta sme premenili na miesto pohody kde sa dá raňajkovať, debatovať alebo hrať bedminton. Táto ulica, ktorá v bežnom režime slúži najmä autám mohla na chvíľu patriť všetkým, ktorí a ktoré si prajú spomaliť naše mesto a chcú ho urobiť zdravším, bezpečnejším, zohľadňujúcim potreby všetkých.
Chceme ulice v meste, ktoré sú bezpečné, bez smogu, tiché a príjemné. Pretože veríme, že upokojovanie individuálnej automobilovej dopravy v centrách miest je nevyhnutné na to, aby mestá mohli ponúkať svojim obyvateľom lepšiu kvalitu života.
Chceme, aby mestá a obce na Slovensku realizovali k čomu sa zaviazali, teda k rozvíjaniu udržateľnej mobility a upokojovaniu dopravy.
Taktiež chceme, aby boli naše ulice bezpečné, pretože bezpečie je súčasť našich základných ľudských práv. Bezpečnosť chodcov v našich uliciach a ochranu pred poškodením zdravia v súvislosti s dopravou zdôrazňuje aj Svetová zdravotnícka organizácia

Tento happening je občianskou aktivitiou a zároveň prvou aktivitou košickej skupiny Znepokojených matiek. Chceme poukazovať na potrebu aktívne riešiť klimatickú zmenu, na nefunkčný systém v rozmanitých oblastiach, na nedodržiavanie sľubov a záväzkov nášho mesta, ale aj štátu, ktorým znemožňuje ľuďom dosiahnuť dobrú kvalitu života dnes i v budúcnosti.

 

Pridaj sa k nám, pretože znepokojené matky sú všade!