Skip to main content

KLIMATICKÝ VALENTÍN

IDEME NA RANDE S PREMIÉROM 
 
Na sv. Valentína sme priniesli predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi klimatickú valentínku, ktorú sme namaľovali s našimi deťmi. Pozvali sme ňou premiéra na rande, na ktorom očakávame, že odpovie na to, ako chce naplniť klimatické ciele a bojovať s klimatickou krízou. 
K veľkej pohľadnici sme pripojili list:
 
“Vážený pán predseda vlády Eduard Heger,
 
Medzivládny panel pre zmenu klímy pri OSN tento rok postupne vydáva ďalšie správy o stave klímy a bez veľkého prekvapenia neukazujú nič pozitívne. Vedci bijú na poplach dlhé roky a ako ľudstvo stále nedokážeme dostatočne rýchlo reagovať. Ako matky detí, ktoré budú vyrastať v stále rýchlejšie sa meniacej klíme, sme prirodzene znepokojené. Stále však veríme, že dokážeme zmierniť ničivé dopady našej činnosti a vidíme mnoho príležitostí, ktoré sú k dispozícii.
 
Z krokov slovenskej vlády sme však aj zmätené. Na jednej strane vnímame prácu na nových zákonoch, príležitosti, ktoré nám prináša Plán obnovy a odolnosti a iné finančné mechanizmy. Sprievodné vyhlásenia Vás aj ministra životného prostredia Jána Budaja potvrdzujúce uvedomenie si potreby riešiť klimatickú krízu a rapídny úbytok biodiverzity tiež neunikli našej pozornosti. Na druhej strane si nie sme isté, aká je pozícia celej vlády, pretože vidíme niekedy protichodné vyjadrenia iných ministrov, vnímame nedostatočné riešenia v niektorých oblastiach a pozície Slovenska na dôležité dokumenty Európskej únie, ktoré zahŕňajú fosílny plyn. Nie sme si isté či je slovenskej vláde jasné, aká naliehavá je táto téma.
 
Vážený pán predseda vlády, žiadame vás týmto o rande. Nie romantické, ale o to dôležitejšie, pretože to, čo nás poháňa, je tiež láska, ktorú v tento deň zvyknú ľudia oslavovať.  Láska k našim deťom nepozná hraníc. Každý deň sa snažíme vychovať z našich detí zrelých a zodpovedných ľudí. Venujeme sa ich rozvoju a zdraviu s neustálou otázkou, či ich dokážeme pripraviť na svet, ktorý ich čaká. Viac, ako žiadať od politikov prevziať zodpovednosť, ktorú majú a využiť práve teraz všetko pre ich budúcnosť, nedokážeme. 
 
Veríme, že, ako ste sa nebáli stretnúť sa s nami ako minister financií, aj teraz môžeme rátať s kladnou odpoveďou na našu žiadosť.
 
Znepokojené matky”
Doobeda sme zaniesli premiérovi valentínku a veľmi nás potešilo, že už v priebehu pár hodín prijal naše pozvanie na stretnutie. 
 
“Predseda vlády Eduard Heger dnes prijal otvorený list od Znepokojených matiek a keďže sám je otcom štyroch detí, budúcnosť mladej generácie mu nie je ľahostajná. O klimatickú krízu sa intenzívne zaujíma a peniaze na zlepšenie životného prostredia sú aj v pláne obnovy. Konkrétne na zelenú ekonomiku sú vyčlenené viac ako dve miliardy eur. Pozvánku na rande teda prijíma,”  uviedla hovorkyňa premiéra.