Skip to main content

KLIMATICKÁ KRÍZA NIE JE TECHNICKÝ PROBLÉM

By 22/10/202120 augusta, 2023ČO SME UROBILI

22.október 2021

Na klimatickom štrajku sme nehovorili o stupňoch Celsia, číslach a grafoch… V príhovoroch zaznievali silné príbehy ľudí, príbehy o spravodlivosti, pomoci, rovnosti a spolupráci. Práve to potrebujeme.

Spolu so študentami žiadame:

“Každé ďalšie opatrenie, ktoré politici prijmú v oblasti klimatickej krízy, bude mať vplyv predovšetkým na najzraniteľnejšie komunity, ako na globálnej, tak aj lokálnej úrovni. Všetky politiky musia byť spravodlivé a zohľadňovať v prvom rade sociálne zraniteľné skupiny, obyčajných ľudí a prírodu, ktorú musíme chrániť. Politici by mali myslieť na budúce generácie,”

Prečítajte si príhovor, ktorý za nás čítala Ivana na piatkovom klimatickom štrajku v Bratislave. Hodí sa na zamyslenie kedykoľvek, či ide o národné parky, alebo blížiacu sa klimatickú konferenciu, alebo celkovo, náš život.

My, Znepokojené matky sme tu, pretože sa bojíme o budúcnosť našich detí. Zároveň tu však stojíme v solidarite so všetkými matkami na Zemi, ktorých deti klimatická a environmentálna kríza ohrozuje už dnes.

Chcela by som prečítať časť listu od úžasnej aktivistky a matky, ktorá sa volá Nemonte Nenquimo a je z kmeňa Waorani, ktorý žije na území dnešného Ekvádora.
List adresovala lídrom krajín Amazonu aj všetkým lídrom na svete, ktorí sú zodpovední za ničenie ich pralesa.

“Nechodila som na univerzitu, nestala sa zo mňa lekárka, právnička, politička alebo vedkyňa. Učila som sa od starších z nášho kmeňa. Učila som sa od nášho lesa. A naučila som sa toho veľa, aby som vedela (a toto vám píšem za všetky moje sestry a bratov z pôvodných kmeňov), že ste sa stratili a že máte veľký problém, aj keď si to ešte neuvedomujete. A tento problém ohrozuje všetky formy života na Zemi.

Nanútili ste nám svoju civilizáciu a pozrite kam sme sa dostali: globálna pandémia, klimatická kríza, masové vyhynutie druhov a za tým všetkým rozsiahla chudoba ducha.

Keď hovoríte, že súrne hľadáte klimatické riešenia, ale napriek tomu pokračujete v budovaní svetového hospodárstva založeného na ťažbe a znečistení, vieme, že klamete, pretože sme najbližšie k Zemi a ako prví počujeme jej plač.

Ste naučení len brať a ťažiť. Ja vás v jednom liste neviem naučiť, čo všetko my vieme o živote na Zemi.

Tisíce rokov ju milujeme, vážime si ju, učíme sa, počúvame, obraňujeme ju. Dala nám všetko: vodu, čistý vzduch, jedlo, prístrešie, lieky, šťastie, zmysel. A vy nám toto všetko beriete, ale nielen od nás, ale všetkým na planéte, aj budúcim generáciám!

Zem nečaká, aby ste ju zachránili. Čaká, že ju budete rešpektovať. A to čakáme aj my, domorodí obyvatelia.”