Skip to main content

DAJME PREDNOSŤ DEŤOM! #KIDSFIRST

By 21/11/202220 augusta, 2023ČO SME UROBILI
November 2022
Dieťa narodené v roku 2020 – dnes batoľa – zažije počas svojho života takmer sedemkrát viac horúčav ako jeho starí rodičia. Jedna miliarda detí je už teraz mimoriadne zraniteľná voči klimatickým katastrofám, najmä deti na globálnom juhu.

Naša delegácia matiek, ktorých súčasťou sme aj my, Parents For Future Global, sa zúčastnila konferencie COP27 v Egypte a vyzývala lídrov, aby sa pri rokovaniach riadili heslom #KidsFirst.

Milujeme naše deti a chceme pre ne to najlepšie, preto by mali mať prednosť pred ziskom bohatých fosílnych spoločností.

Toto od svetových lídrov žiadame:

  • Podporu obnoviteľných zdrojov energie, ktoré zachraňujú životy, zastavenie rozširovania nových fosílnych projektov a podporu spravodlivého prechodu na bezuhlíkovú ekonomiku.
  • Zriadenie Fondu strát a škôd, ktorý pomôže ľuďom vyrovnať sa s čoraz extrémnejšími povodňami, horúčavami a stúpajúcimi moriami.
  • Počúvanie detí a mladých ľudí a ich názorov na klimatickú krízu a na to, ako by sa mala riešiť, a ich zapojenie do procesu COP.
Všetky deti majú právo na čistý vzduch, zdravé životné prostredie a bezpečnú planétu.
O kampani #kidsfirst, aj o našich očakávaniach a pocitoch z konferencie COP 27, sme nedávno rozprávali aj pre Radio Slovakia International. Rozhovor s Baškou a Norou si môžete vypočuť TU.