Skip to main content

HURÁ DO ŠKOLY, ALE AKO?

september 2024

Najteplejšie leto sa ešte neskončilo, síce nám už niekoľko dní pípa Edupage, po dome zháňame stratené farbičky, strúhadlá a gumy, papuče sú nabalené, decká tešiace sa na kamošstvo nastúpené pri dverách…ale horúčavy stále trvajú a budú zrejme ešte pár týždňov. Tak deťom nabaľte aj vejár a možno sa v ZRPŠ poskladáme na ventilátor do triedy…snáď to zvládnu.
V tejto horúčave sa to nezdá, ale namiesto kupalísk a výletov nás znova čaká kolobeh dochádzania do školy, na krúžky…čo mnohým z nás robí veľký stres.
Chodia vaše deti samé do školy a na krúžky? Trávia čas vonku s kamošmi? Asi je nás mnoho, čo sa o deti bojíme, a do veľkej miery hlavne toho, že ich niekto zrazí.
V horšom prípade sa o nich bojíme až tak, že ich všade vodíme a vozíme, a tým im vlastne berieme samostatnosť a slobodu, ktorú potrebujú k zdravému vývinu. Vzniká tým začarovaný kruh – vozením detí autom sa zvyšuje množstvo áut a nebezpečentva pre ostatné deti.
 V lepšom prípade sa snažíme deťom dať dôveru, učíme ich, ako byť obozretné na priechodoch a križovatkách, ktorým miestam sa vyhýbať a dávať si pozor.
Ale stačí to? Nie. Ich bezpečnosť nezáleží len od nich. Je v rukách tých, ktorí plánujú mesto, a samozrejme, vodičov a vodičiek.

Tak tu máme 7 nevyžiadaných rád nielen pre rodičov:

  1. Vyber si spôsob dopravy a cieľ

Pozri sa na mapu a skús sa zamyslieť, ktoré trasy sa dajú prejsť pešo, MHD, alebo na bicykli (alebo ich kombináciou) a pri ktorých naozaj potrebuješ ísť autom. Napríklad aplikácia Google maps ponúka porovnanie rôznych módov dopravy. Toto zahŕňa aj zamyslenie nad cieľom cesty, napríklad, či je nutné voziť deti na krúžky na druhý koniec mesta – či nie je podobný krúžok aj bližsie, alebo či neísť na každý nákup do nákupného centra autom, ale radšej pešo do obchodu, ktorý je bližšie. Efektívne plánovanie dokáže ušetriť tvoj čas

2. Dávaj pozor

Ak musíš ísť autom, buď obozretný/á v blízkosti škôl, okolo zastávok, kde vystupujú deti, skús nájsť trasu, ktorá tieto miesta minimalizuje. Pozorne sleduj priechody, niekedy deti nie je vidno, keď vychádzajú zpoza zaparkovaných áut. Dávaj pozor aj na deti na kolobežkách a bicykloch, ktoré sa pohybujú rýchlejšie. Mysli na to, že deti sú len deti, nemajú taký odhad a nesústredia sa, to je však prirodzené.

3. Zastav ďalej od školy a prejdi sa
Ak vozíš deti do školy autom, nájdi si pre výstup a nástup bezpečné miesto ďalej od školy, aby si neprispieval*a k dopravnému chaosu a znečisteniu ovzdušia pred školou. Toto znečistenie potom dýchajú aj tvoje deti a škodí to ich zdraviu. Zároveň tebe aj deťom prospeje, keď sa aspoň kúsok prejdete pešo, chôdza je prospešná a výskumy ukazujú, že ranná prechádzka zlepšuje aj prospech detí, pretože sa tak prekrvuje mozog.
4. Keď niekde čakáš v aute, vypni motor
Keď niekde čakáš v aute, vypni motor. Nielen že tým neznečisťuješ ovzdušie, ale aj šetríš palivo a nekazíš si motor.
O státí na voľnobehu koluje viacero mylných domnienok, napríklad, že motoru viac škodí vypínanie a zapínanie. V moderných autách chod na voľnobeh v skutočnosti zvyšuje opotrebovanie valcov a výfukového systému, pretože vedie k neúplnému spaľovaniu paliva a hromadeniu zvyškov. Ďalšou mylnou domnienkou je, že pred jazdou treba zahriať motor. Viac o mýtoch o voľnobehu si prečítajte tu:
5. Nekupuj si SUV
Nekupuj si SUV na jazdu do mesta. Tieto vozidlá sú nebezpečné, pretože spôsobujú vážnejšie zranenia pri zrážkach s chodcami aj vozidlami, a viac znečisťujú ovzdušie, pretože majú zbytočne vysokú spotrebu. Zároveň zaberajú viac miesta na parkovanie a znižujú viditeľnosť chodcov pri priechodoch.
6. Buď ohľaduplný*á a neriskuj
Rýchlou jazdou ušetríš pár sekúnd, ale iným to môže vziať život. Pri rýchlosti 30 km/h je pri zrážke s chodcom až 90 % šanca, že prežije, pri 50tke je tá šanca len 10 %.
7. Podporuj rozvoj udržateľnej mobility
Pokiaľ musíš väčšinu svojich ciest absolvovať v aute, je dobré si uvedomiť, že je to dôsledok zlého mestského plánovania. Pomôž nám tlačiť na kompetentných, aby prioritne podporovali pešiu dostupnosť, jazdu na bicykli, kvalitnú verejnú dopravu a budovali mesto, v ktorom sa vedia obyvatelia pohodlne a zdravo presúvať aj bez auta. Je to zdravšie pre nás, pre naše rozpočty aj pre našu budúcnosť.
Ďakujeme.