Skip to main content

BLOKÁDA MINISTERSTVA FINANCIÍ

By 07/10/202018 decembra, 2021ČO SME UROBILI

NEPOSLUŠNÉ MATKY

Včera sme spoločne s Greenpeace Slovensko, Bod obratu, Extinction Rebellion a Študenti bez mena (teraz sa volajú Z lavíc do ulíc) symbolicky zablokovali vchody do 5 ministerstiev a Úradu vlády.

Ministerstvo financií SR zažilo nečakanú akciu: detské postieľky blokujúce vstup, plyšáky s transparentami, girlandy a reťaze a hlavne matky spievajúce klimatické pesničky.  

 

My sme ešte nikdy nerobili takúto priamu akciu ani občiansku neposlušnosť. Doteraz sme na to išli podobrotky, napríklad sme spolu s ďalšími enviroorganizáciami navrhli súbor opatrení, ktoré by klíme pomohli: www.zelenyrestart.sk

Posielali sme naše návrhy na ministerstvá, stretávali sme sa s politikmi, napríklad s pánom Budajom a Mičovským, ale pán premiér Igor Matovič na nás nereaguje, ani melóny mu asi nechutia. 

 

Dochádza čas a potrebujeme riešenia a opatrenia na ochranu klímy a ľudí hneď teraz. 

 

Prečo?

Práve teraz sa rozhoduje o pláne obnovy pre Slovensko, ktorý navrhuje tím ľudí pod vedením pána ministra financií Eduard Heger. Potrebujeme, aby bol ekologický, sociálne spravodlivý, aby prispel k prechodu na uhlíkovú neutralitu a posilnil tie najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva. Politickí predstavitelia na čele s pánom Matovičom musia začať konať a vnímať klimatickú krízu ako top prioritu naprieč všetkými rezortmi.

Žiadame tiež, aby vláda podporila cieľ 65% zníženie emisií do roku 2030, vďaka ktorému máme šancu vyhnúť sa tým najhorším scenárom klimatickej krízy. Hlasovanie bude o týždeň v Bruseli. Rok 2020 je historickou príležitosťou naštartovať zmeny, ktoré prispejú k spravodlivej spoločnosti a zaručia dôstojnú a udržateľnú budúcnosť nám aj generáciám, ktoré prídu po nás.

Pred ministerstvom sme mali celkom pozitívne reakcie. Okrem toho, že sa ľuďom páčili naše klimatické riekanky, mali sme zmysluplnú debatu s pánom tajomníkom Klimkom a pani tajomníčkou Gmiterko. Vysvetlili sme im, čo nás znepokojuje. Tu nejde o to, že zbrojíme proti nejakému konkrétnemu politikovi alebo politickej strane. Nie, my len žiadame, aby riešili klimatickú krízu komplexne a s prioritou, ktorá jej prináleží. Na túto vládu máme vyššie nároky ako na tú predchádzajúcu. Očakávame, že okrem boja z korupciou a pandémiou začnú vnímať všetky hrozby a budú konať. Dohodli sme sa, že sa ešte stretneme, vizitky máme, aj pozdrav od pána ministra Hegera.

Našou priroritou je ekonomická, sociálna a klimatická spravodlivosť! Krízy, ktorým dnes čelíme, nemôžeme vyriešiť individuálne. Potrebujeme aktívne načúvať jeden druhému a konať spoločne a vnímavo.

Pre niekoho sme možno radikálne, ale my sme tu pre naše deti. 

elia.”