Skip to main content

ZNEČISTENÝ VZDUCH OHROZUJE BRATISLAVU

By 12/11/202427 novembra, 2024ČO SME UROBILI

12. novembra 2024 

Cyklokoalícia a Znepokojené matky merali znečistenie ovzdušia v uliciach Bratislavy. Z výsledkov meraní vyplýva, že vzduch v hlavnom meste je veľkým rizikom pre zdravie obyvateľov. Organizácie upozorňujú, že na viacerých miestach môže byť kvalita ovzdušia výrazne horšia, ako uvádzajú údaje z oficiálnych meracích staníc. Týka sa to hlavne dopravne vyťažených ulíc v centre mesta, Mickiewiczova, Staromestská, Štefánikova či Šancová, kde je podľa organizácií potrebné realizovať opatrenia na zníženie intenzity automobilovej dopravy.

Dlhodobé merania koncentrácie oxidu dusičitého (NO2) prebiehali v od januára do mája 2024 na 25 miestach v Bratislave. Uskutočnili sa v rámci medzinárodného projektu vedeného neziskovou organizáciou Deutsche Umwelthilfe (DUH) zameraného na meranie koncentrácií NO2 v ovzduší. V prvej fáze projektu prebehli krátkodobé merania začiatkom februára, ktoré organizácie prezentovali zástupcom samosprávy aj štátu. Vzorky z dlhodobých meraní analyzovalo švajčiarske laboratórium Passam. Projekt okrem Bratislavy prebiehal aj v Prahe, Budapešti, Bukurešti, Prištine a Sofii. 

 

“Naše merania naznačujú, že na viacerých miestach v Bratislave je oveľa vyššie znečistenie ovzdušia, ako uvádzajú oficiálne údaje z meracích staníc Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). Potrebujeme monitorovať jeho kvalitu na väčšom množstve lokalít a zároveň realizovať riešenia, ktoré znížia atraktivitu individuálnej automobilovej dopravy a zlepšia podmienky pre udržateľné módy ako peší pohyb, bicyklovanie a verejná hromadná doprava,” uviedol prezident Cyklokoalície Dan Kollár.

 “V tejto súvislosti je zarážajúca aj nečinnosť Ministerstva životného prostredia, ktoré malo už začiatkom tohto roka dokončiť Stratégiu ochrany ovzdušia. Pritom v dôsledku zlej kvality ovzdušia ročne na Slovensku predčasne zomrie viac ako 5 000 ľudí,” doplnil Kollár. 

Ako upozornila urbanistka zo združenia Znepokojené matky Ivana Nemethová, znečistenie ovzdušia má výrazný vplyv na zdravie a to špeciálne u detí, tehotných žien či ľudí s chronickými zdravotnými problémami. “Ide o celé spektrum zdravotných problémov, od astmy, cez poškodenie imunitného systému a nádorové, respiračné a srdcovocievne ochorenia. Počet áut v Bratislave neustále rastie, a pritom riešenia poznáme, potrebujeme len odvahu ich presadzovať. Ak chceme pre naše deti zdravý a bezpečný život, potrebujeme znižovať množstvo áut a emisií a zmeniť spôsob ako fungujú naše mestá,” uviedla Nemethová.

 “Výsledky krátkodobých meraní ovzdušia, ktoré boli súčasťou projektu, sme prezentovali na tzv. pollution walk v Bratislave už začiatkom februára. Vzhľadom na spomínané výsledky dodatočných dlhodobých meraní spracovaných švajčiarskym laboratóriom Passam radi podáme pomocnú ruku relevantným organizáciám pri nadväzujúcich aktivitách na ceste k čistejšiemu ovzdušiu v našich mestách,” doplnil projektový manažér Cyklokoalície Boris Valach.

Výsledky krátkodobých a dlhodobých meraní v Bratislave v podobe výskumnej správy môžete nájsť na tomto odkaze.

Výsledky z laboratória sú tu.

Celkové výsledky z viacerých európskych miest môžete nájsť tu.