Skip to main content

ZA ŽIVÚ KRAJINU

By 19/11/202020 augusta, 2023ČO SME UROBILI

November 2020

SPOLOČNÁ POĽNOHOSPODÁRSKA POLITIKA

Chceme žiť v živej krajine, kde sú ľudia, zvieratá a príroda dôležitejšie ako zisky.

Žiadame od Európskych lídrov a našich zástupcov naozajstnú reformu poľnohospodárstva, ktorá bude v súlade s Parížskou dohodou a Green dealom. Už nemáme ďalších 7 rokov, musíme konať ihneď.

Nechceme poľnohospodárstvo, ktoré vyhovuje pár agrobarónom, ktorí dostávajú dotácie a pri tom:

⛔️ Úrodnú pôdu ničia neudržateľným hospodárením

⛔️ Ich pesticídy znečišťujú vodu a pôdu

⛔️ Emisie rastú a zhoršujú klimatickú krízu

⛔️ Živočíšne druhy vymierajú

⛔️ Malí poľnohospodári živoria

⛔️ Krajina sa mení na púšť

⛔️ Kvalita potravín nikoho nezaujíma..?

 

Chceme udržateľné a prírode blízke hospodárenie, ktoré bude chrániť našu biodiverzitu a znižovať emisie. Chceme dostupné zdravé potraviny a krajinu, kde prekvitá život.

Tento týždeň by sme prišli o ilúzie, keby sme nejaké ešte mali. 

 

…………………………………

 

Po včerajšom rozhodnutí EU parlamentu  o SPP (spoločná poľnohospodárska politika) resp. CAP (Common Agricultural Policy) nám ostalo len rozhorčenie a sila bojovať ďalej s ešte väčším odhodlaním . ZNEPOKOJENIE JE SLABÉ SLOVO.

Dokedy budú naše deti čakať na účinné opatrenia na ochranu klímy? Ani nie pred rokom Európsky parlament vyhlásil stav klimatickej núdze. Sľuby o znižovaní emisií sa ešte minulý týždeň tešili pozornosti, a keď sa jedná o konkrétnej legislatíve, ktorá to musí zabezpečiť, tak „skutek utek“.

 

Vedci ich varujú…nezáujem. Aktivisti protestujú…nezáujem. Malí poľnohospodári kolabujú…nezáujem. Živočíšne druhy miznú…pch!

Veď prečo by mali robiť zmeny, keď veľké agrospoločnosti sú spokojné, farmárske zväzy sú spokojné, producenti pesticídov sú spokojní. Im vyhovuje status quo. 

 

Veď máme čas, že? Úrodnú pôdu si ničíme neudržateľným hospodárením. Pesticídy a monokultúry zabíjajú priamo aj nepriamo všetko živé. Emisie z intenzívneho poľnohospodárstva, odlesňovania a obrábania pôdy rastú. Klimatická kríza svojimi dôsledkami ničí ďalej, dlhé suchá, záplavy a nárast hladiny mora zabijú klinec do rakvy celému potravinovému systému. 

 

425 europoslancov prijalo túto politiku (212 bolo proti), o ktorej ešte budú Komisia, Parlament a Rada rokovať v takzvanom trialógu. A keď to odklepnú, budeme podľa tejto iluzórnej reformy ďalej ničiť našu biodiverzitu a klímu až do roku 2027. A o znižovaní emisií môžeme našim deťom spievať uspávanky.