Znepokojená
Lucia

Pamätám si ako som ako malé dieťa sedela na Bienále ilustrácií v kútiku pre deti a pozerala rozprávku o krtkovi, ktorý bránil svoj pník pred drevorubačmi. To je moja prvá spomienka na znepokojenie nad ničením životného prostredia.

Keď som mala 16 rokov prvýkrát som sa stretla s aktivizmom na škole, kde nám o trochu starší aktivisti vysvetľovali niečo o globálnom otepľovaní. To bolo viac ako 20 rokov dozadu a vtedy som netušila, ako veľmi mi toto ich prednáškové turné zmení život.

Napriek tomu, že som sa chcela venovať vo svojom živote skôr umeniu, nakoniec som vždy skončila pri ochrane životného prostredia, a pomerne skoro som sa zmierila s tým, že vo svojom živote sa musím venovať veciam, ktoré mi dávajú zmysel. Keď som pred 6 rokmi odchádzala na materskú dovolenku, bola som unavená a myslela som si, že sa možno k aktivizmu ani nevrátim. Myslela som si, že obrazy devastácie životného prostredia už ma nedokážu prekvapiť. Za roky som ich videla v rôznych podobách s desivými následkami pre obyvateľov a aj keď ma moja práca tešila, chcela som nové skúsenosti. Po vydaní správy IPCC v roku 2018 som však predsa len zostala zaskočená. Komunikácia tejto správy bola iná, ako som bola zvyknutá a zrazu vedci hovorili oveľa horšie prognózy, než za ktoré sme ako aktivisti boli označovaní za niekoho, kto zbytočne nepodložene preháňa. Úplne prekvapená som sledovala samú seba, ako každú chvíľu pozorujem svoje malé deti a rátam. Keď bude mať Júlia toľko rokov ako ja, bude rok 2050… v akom svete bude žiť? 

Keď mi v správe pristála otázka od Sandry a Katky, či nezorganizujeme pochod rodičov na Deň matiek, neváhala som ani sekundu. Bola som príliš znepokojená, aby som povedala, že nie. A tak som spoznala nové úžasné ženy, rôznorodé a pritom v niečom rovnaké. Znepokojené. Ktoré sa neboja hovoriť o svojich strachoch, aj keď budú označené za hysterické. Ktoré sa neboja povedať, že treba rázne konať, aj keď budú za radikálne.

Byť aktívna v takomto druhu hnutia je pre mňa, ktorá bola “vychovaná” v organizácii s jasnou štruktúrou a kompetenciami, nová a prekvapivo obohacujúca skúsenosť. Láskavá a energická zároveň. Zhmotňuje všetko to, čomu verím, že potrebujeme pre riešenie klimatickej krízy ale aj iných environmentálnych kríz: spoluprácu rôznorodých skupín s jedným cieľom. Spolupatričnosť a podporu. Odvahu a odhodlanie.

Občianske združenie

OZ Znepokojené matky
Povraznícka 3052/14 81105 Bratislava
info@znepokojene.sk

Podpor naše aktivity!

Takto nám pomôžete realizovať kampane a vytvárať aktívne hnutie. Aj pravidelné euro mesačne môže výrazne pomôcť nášmu zápasu o lepšiu budúcnosť.

2021 © Znepokojené Matky
Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies.