Znepokojená
Nora

Ahojte, volám sa Nora a som znepokojená.

 

Na vysokej škole nás učili, že pre ekonomiku aj pre firmy je najdôležitejší neustály ekonomický rast. Keď som videla v učebnici tie nekonečne rastúce krivky na grafe, prišlo mi to ako utópia. Dnes už vieme, že to možné nie je, a že by sme k tomu potrebovali o niekoľko planét viac. 

 

Klimatickú krízu vnímam ako život-ohrozujúci problém, ktorý sa týka nás všetkých a dotýka sa alebo sa skôr či neskôr dotkne všetkých oblastí nášho života. Tento problém sme ako ľudstvo tak dlho neriešili, že dnes už sme žiaľ vo fáze, kedy sa zmeny k horšiemu zrýchľujú a začínajú sa diať viaceré naraz. Nemáme už veľa času, konať musíme teraz.

 

Uvedomenie si, že aj môj doterajší spôsob života prispel ku klimatickej kríze, mi pomáha rozmýšľať o všetkom inak. Myslím, že blahobyt je pokojný život a kvalitné vzťahy, nie dve autá a veľký dom. Šťastie je žiť v súlade s prírodou a so sebou samým. A zmeny sú nevyhnutnou súčasťou života. 

 

Hľadám spôsoby, ako meniť moje spotrebiteľské správanie s ohľadom na planétu a zároveň nemať pocit, že ma to v niečom obmedzuje. Snažím sa žiť vedome, vďačne a pokorne, a k tomu vediem aj moje deti. Chcem, aby nebrali to, čo máme ako samozrejmosť a zároveň v nich pestujem lásku k prírode. Už pár rokov máme prenajatú záhradku, kde si pestujeme ovocie a zeleninu. Dovolenky trávime už roky na Slovensku, takisto už roky jeme málo mäsa a červené mäso vôbec. 

 

Ale to nestačí. Za najdôležitejšiu úlohu každého z nás považujem – pozerať sa na prsty tým, čo nás zastupujú a o nás rozhodujú. Musia vedieť, že nám záleží, že už to tak nenecháme, že my sa nedáme a nedáme naše deti. 

 

Staňte sa aktivistom/tkou. Podpisujte petície za ochranu klímy – majú zmysel. Napíšte politikom, ak treba, príďte na protest, podporujte všemožne eko/enviro iniciatívy a voľte do parlamentu tých, ktorým na riešení klimatickej krízy naozaj záleží.

 

Nora Krajniaková – mama, aktivistka, dobrovolníčka a HR Generalistka

Občianske združenie

OZ Znepokojené matky
Povraznícka 3052/14 81105 Bratislava
info@znepokojene.sk

Podpor naše aktivity!

Takto nám pomôžete realizovať kampane a vytvárať aktívne hnutie. Aj pravidelné euro mesačne môže výrazne pomôcť nášmu zápasu o lepšiu budúcnosť.

2021 © Znepokojené Matky
Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies.